Za nami weekend pełen muzycznych wrażeń z muzyką dawną. Poznańska publiczność jeszcze do piątku będzie miała okazjię skorzystać z bogatej oferty muzycznej przygotowanej przez organizatorów. 

Poniedziałkowy wieczór rozpoczniemy muzyką skrzypcową, a to za sprawą programu, który wykona grupa świetnych francuskich muzyków - Ground Floor. Bohaterem koncertu będzie włoski skrzypek-wirtuoz: Nicola Matteis, który w latach 70. XVII wieku osiadł w Londynie i razem z kilkoma innymi włoskimi muzykami, którzy w tym czasie dotarli do Anglii, ożywił i unowocześnił muzyczne życie miasta nad Tamizą. 

W drugiej połowie wieczoru fińska klawesynistka Marianna Henriksson zaprezentuje niezwykle fascynujący moment w historii klawesynu i pisanej na niego muzyki, która na przełomie XVI i XVII wieku staje się coraz bardziej niezależna, improwizacyjna, nieprzewidywalna, chociaż nie do końca zrywa z tradycją późnorenesansową opartą na tańcach i wariacjach na ich temat. 

Na półmetku festiwalu, czyli we wtorek 8. listopada, zaprezentują swój śpiew Anna Miklashevich i Ivo Haun. Towarzyszyć im będzie międzynarodowa formacja, która skupia się na muzyce powstałej w Europie w okresie tzw. Jesieni Średniowiecza i Wczesnego Renesansu - La Morra. Zespół wywodzi się z kręgu Schola Cantorum Basiliensis i łączy w swej pracy artystycznej zdobycze nauki w dziedzinie historii muzyki z bezpośrednim, twórczym muzykowaniem podporządkowanym kodowi estetycznemu i naturze wykonywanego repertuaru. Zespół działa pod kierownictwem artystycznym Coriny Marti i Michała Gondko w Bazylei, w bliskim sąsiedztwie Scholi Cantorum Basiliensis oraz miejscowego uniwersytetu, z których bogatego zaplecza naukowego korzysta przy realizacji własnych projektów. Zespół występował w całej Europie i w USA, i ma na swoim koncie osiem produkcji fonograficznych. La Morra zaprezentują program „Utopia”, dając wyraz nieortodoksyjnego myślenia o historii muzyki, w którym decydująca jest nie chronologia, ale ukryte związki, pokrewieństwa i niedające się naukowo udowodnić inspiracje.

Wtorkowy wieczór zakończy Pierre Gallon należący do najciekawszych francuskich klawesynistów młodego pokolenia. Studia w zakresie gry na klawesynie rozpoczął w Caen, a następnie kontynuował je w Paryżu u Oliviera Baumont i Blandine Rannou, rozszerzając swoją specjalizację o basso continuo. Podczas koncertu Gallon wykona refleksyjne, medytacyjne utwory Johanna Jakoba Frobergera.