J.S. Bach oraz szkocki folklor w barokowym przebraniu


W sobotę 7 listopada o godz. 18.00 w Centrum Kultury Zamek, podczas koncertu inaugurującego piątą edycję festiwalu, premierowo wystąpi orkiestra Kore. Występ ten będzie niezwykły również dlatego, że u boku zespołu wystąpią fantastyczni młodzi soliści: hiszpańska skrzypaczka Lina Tur Bonet, flecistka Anne Freitag – niegdyś członkini European Union Baroque Ochestra oraz klawesynista Jean Rondeau, którego ubiegłoroczny występ w Poznaniu zachwycił festiwalową publiczność. Orkiestra Kore to niezwykle interesujące przedsięwzięcie, w którym spotykają się muzycy z kilku krajów, ze znaczącym udziałem muzyków polskich. To również konfrontacja rozmaitych tradycji wykonawczych i różnych pokoleń. Tak więc dla starszych muzyków jest to niebywała okazja do przedstawienia ich własnej wizji muzyki barokowej, dla młodszych zaś to szansa zdobycia doświadczenia i wypracowania własnej estetyki. Ich interpretacja muzyki Jana Sebastiana Bacha, podczas występu zatytułowanego „Tylko Bach, ale jaki Bach” będzie nie lada ucztą zarówno dla wytrawnych melomanów, jak i dla słuchaczy stawiających pierwsze kroki na gruncie muzyki dawnej. 

Drugi koncert otwierający Poznań Barogue 2015 przeniesie słuchaczy i słuchaczki do Szkocji, a to za sprawą znakomitego Les Musiciens de Saint-Julien, jednego z najpopularniejszych i najoryginalniejszych francuskich zespołów muzyki dawnej. Tym razem muzycy pod wodzą flecisty i dudziarza François Lazarevitcha przedstawią nam swoją wizję ludowej muzyki szkockiej. Lazarevitch to francuski flecista grający także na rozmaitych odmianach francuskich, szkockich i irlandzkich dud. Jego działalność to ciągłe balansowanie pomiędzy muzyką artystyczną i ludową oraz poszukiwanie wzajemnych, często zupełnie nieoczekiwanych, związków i inspiracji. Można powiedzieć, że wypracował swój niepowtarzalny styl wykonawczy i dotyczy to zarówno jego projektów w pełni artystycznych, jak i tych gdzie w roli głównej występuje muzyka ludowa. Kojarzony jest przede wszystkim z własnym zespołem Les Musiciens de Saint Julien, ale coraz częściej występuje solo oraz gościnnie z innymi formacjami. Koncert, który zatytułowano „For ever Fortune. Szkocki folklor w barokowym przebraniu”, uświetni śpiew angielskiego wokalisty – Nicholasa Scotta, uczestnika projektu Le Jardin des Voix (stworzonego przez Williama Christie), który ma renomę najważniejszej w Europie „kuźni” wokalnych talentów.

Koncerty dla dzieci, orkiestrowa uczta oraz Bach w interpretacji Lazarevitcha i Rondeau


Sobotnie przedpołudnie zostanie poświęcone najmłodszym odbiorcom i odbiorczyniom, a to za sprawą koncertów przygotowanych specjalnie dla nich. W Pawilonie Nowa Gazownia odbędą się dwa koncerty, które organizatorzy postanowili zróżnicować pod względem wiekowym. Pierwszy występ, o godzinie 11.00 dedykowany będzie dzieciom w wieku od 3-6 lat, natomiast o 12.30 repertuar zostanie dopasowany dla dzieci w wieku 7-12 lat. Podczas przedpołudniowych koncertów dla młodych słuchaczy zagra trio La Traditora i zaprosi dzieci w muzyczną podróż, w czasie której opowie o kobiecie w muzyce renesansowej. Zespół La Traditora tworzą artystki, które spotkały się w czasie studiów w Bazylei. Amélie Chemin (viola da gamba) pochodzi z Francji, Maria Ferré (lutnia, gitara, teorba) z Katalonii, a Catalina Vicens (perkusja, klawesyn, organy) z Chile.  Każda z nich wnosi do zespołu elementy tradycji kulturowej swojego kraju, które składają się na oryginalny język artystyczny. Trio koncentruje się na wykonywaniu muzyki renesansowej oraz barokowej.
 
Niedzielny wieczór koncertowy to „Po prostu barokowa orkiestra”, a więc  występ  European Union Baroque Orchestra pod przewodnictwem Larsa Ulrika Mortensena. Orkiestra Barokowa Unii Europejskiej – jak żadna inna orkiestra na świecie – od czasu swego powstania w 1985 roku dobiera swoich członków co roku od nowa, podczas specjalnych przesłuchań. Członkowie EUBO zjeżdżają się ze wszystkich krajów Unii, by zdobywać doświadczenie wykonawcze pod kierownictwem dyrektora muzycznego orkiestry, Larsa Ulrika Mortensena oraz najwybitniejszych wykonawców muzyki barokowej. W ostatnich sezonach orkiestrą dyrygowali gościnnie między innymi Ton Koopman, Margaret Faultless, Enrico Onofri, Roy Goodman, Riccardo Minasi, Paul Agnew, Stefano Montanari, Rachel Podger i Sergio Azzolini. To kolejna wizyta orkiestry w Poznaniu, jednak jak co roku skład zespołu zmienia się, ale podobnie jak przed rokiem na jego czele stoi duński klawesynista Lars Ulrik Mortensen. W programie Muffat, Biber, Marcello i Telemann.

Drugi dzień festiwalowych koncertów zakończą dwaj bohaterowie poprzednich wieczorów François Lazarevitch i Jean Rondeau, którzy  połączą siły, by przedstawić przepiękne „Sonaty fletowe Jana Sebastiana Bacha”. Ich wspólne nagranie tych utworów uchodzi za jedno z najciekawszych zarejestrowanych w ostatnich latach. To spotkanie dwóch niekwestionowanych gwiazd muzyki dawnej będzie z pewnością jednym z najważniejszych festiwalowych wydarzeń Poznań Baroque 2015.