„J.S. Bach, C.P.E. Bach, W.F. Bach – muzyka na violę da gamba i klawesyn”

W Czwartek, 6 listopada o godz. 18.00 w CK Zamek wystąpi Frederike Heumann  (viola da gamba) w duecie z Dirkiem Börnerem (klawesyn). Friederike Heumann studiowała grę na violi da gamba u Jordiego Savalla i Paolo Pandolfo w Schola Cantorum Basiliensis. Występowała w Europie, Kanadzie, Brazylii, Japonii, Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Własny zespół artystki – Stylus Phantasticus, wystąpił na wielu festiwalach europejskich, także wspólnie ze znanymi solistami – Marią Cristiną Kiehr, Victorem Torresem, Robertą Invernizzi, Andreasem Schollem i Furio Zanasim. Od 2002 roku ukazało się wiele nagrań płytowych pod kierownictwem artystycznym Friederike Heumann. Otrzymały one entuzjastyczne recenzje i zdobyły wiele nagród. W styczniu 2012 roku ukazała się płyta solowa artystki, „Il vero Orfeo – Sonatas for viola da gamba by and inspired by Arcangelo Corelli”, wydana przez wytwórnię Accent.

Dirk Börner po ukończeniu studiów pianistycznych w Conservatoire National Régional w Strasburgu, skoncentrował się na wykonywaniu muzyki dawnej. Studiował klawesyn u Andreasa Staiera i Jespera Christensena w Schola Cantorum Basiliensis. Występował z koncertami w Europie i obu Amerykach. Dirk Börner regularnie występuje z zespołami Stylus Phantasticus, The Rare Fruits Council, Café Zimmermann i Aux Pieds du Roy. Brał udział w licznych nagraniach płytowych dla wytwórni Alpha, Harmonia Mundi-France, Panclassic, Carpe Diem, Astrée Naïve, K 617, Accent i Raumklang. Dokonywał także nagrań dla rozgłośni radiowych: Radio de la Suisse Romande, France Musique, BBC, ORF, Bavarian oraz Norddeutschen Rundfunk. W 2007 roku, razem z Michaelem Formem, Dirk Börner prowadził projekt badawczy poświęcony badaniu związków muzyki i tańca w francuskiej muzyce barokowej. Obecnie prowadzi klasy klawesynu, basso continuo, muzyki kameralnej i historycznych praktyk wykonawczychna Uniwersytecie w Brnie, oraz w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Lyonie.

„10 000 diabłów. Muzyka klawesynowa Domenico Scarlattiego i Antonio Solera”
Podczas drugiego koncertu w czwartkowy wieczór usłyszymy solistę Jeana Rondeau. Koncert poświęcony będzie muzyce, która pierwotnie wykonywana była zarówno na klawesynie, jak i na fortepiano, protoplaście dzisiejszego fortepianu koncertowego.
Jeana Rondeau początkowo uczył się przez ponad 10 lat gry na klawesynie u Blandine Berlet. Potem przedmiotami jego kształcenia była realizacja basso continuo, organy, fortepian, jazz, improwizacja, kompozycja, dyrygentura chóralna i orkiestrowa w paryskim Conservatoire National Supérieur de Musique oraz w Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Jako solista, ale także członek zespołów kameralnych i orkiestrowych, Jean Rondeau miał okazję często występować w największych miastach i na największych festiwalach Europy, podobnie zresztą jak w Ameryce Północnej (USA i Kanada). Występuje regularnie z Note Forget (zdobył z nią Trophées du Sunside w 2012 roku), grupą której jest założycielem i która wykonuje głównie jego kompozycje skoncentrowane wokół muzyki jazzowej. W roku 2014 podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią Warner/Erato.

BILETY
Bilety na koncerty, w cenie 20 zł, dostępne są w sprzedaży od 15 października w następujących miejscach:
kasy Estrady Poznańskiej i Kina Muza oraz www.bilety24.pl - bilety na wszystkie koncerty
kasa CK Zamek - bilety na koncerty odbywające się w CK Zamek
kasa Teatru Wielkiego - bilety na koncerty odbywające się w Teatrze Wielkim
Bilety na koncerty otwarcia będzie można nabyć również 5 listopada od godz. 17.00 w Auli UAM.