„Dolci Sospiri – villanelle, arie i muzyka instrumentalna z XVII-wiecznych Włoch”

Piątkowy koncert przeniesie nas do siedemnastowiecznych Włoch, tygla, w którym kultura artystyczna miesza się z ludową, kształtuje się opera, emancypują instrumenty. To wszystko opowiedziane z północno-europejskiej perspektywy przez belgijskiego śpiewaka i niemieckich instrumentalistów. Jan van Elsacker (tenor) ukończył z najwyższymi lokatami studia wokalne i pianistyczne w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Antwerpii. W latach 1987-91 występował między innymi z Collegium Vocale i La Capelle Royale (dyr. Philippe Herreweghe), La Petite Bande (dyr. Gustav Leonhardt i Sigiswald Kuijken) oraz Anima Eterna (dyr. Jos van Immerseel). Współpracował także z Currende Consort (dyr.  Erik van Nevel), z którym dokonał kilku nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych ( w serii „Polifonia flamandzka”). Jan van Elsacker był gościem niemal wszystkich znaczących europejskich festiwali muzyki dawnej, m.in. Festiwalu Flandryjskiego, Festiwalu Muzyki Dawnej w Utrechcie, Festival de la Chaise-Dieu, Festival Baroque de Pontoise. Artysta jest wykładowcą w Musikhochschule w Trossingen.
Artyście będzie towarzyszył zespół United Continuo Ensemble, założony w 1995 roku przez Jörga Medera, składający się z instrumentalistów specjalizujących się w interpretacji basu cyfrowanego. Zespół wykonuje muzykę XVI-XVIII wieku, uczestniczy w produkcjach teatralnych, tanecznych i operowych, współpracując ze śpiewakami, tancerzami, aktorami oraz innymi instrumentalistami. UCE zadebiutował na International Fredener Musiktagen i od tej pory gości na znaczących festiwalach w Niemczech, Francji, Grecji, w Polsce i na Litwie, w Meksyku i Stanach Zjednoczonych.

„Między Starym a Nowym Światem”
 
Piątkowy wieczór zakończy koncert Eduardo Egueza. Koncert w pierwszej części poświęcony jest muzyce napisanej oryginalnie na lutnię, a w drugiej, muzyce skrzypcowej na lutnię transkrybowanej.  Eduardo Egüez urodził się w Buenos Aires. Rozpoczął naukę gry na gitarze w klasie Miguela Girolleta i Eduardo Fernándeza. W 1995 roku uzyskał dyplom w klasie lutni Hopkinsona Smitha w szwajcarskiej Schola Cantorum Basiliensis. Od 1992 roku występuje jako wykonawca partii basso continuo, będąc członkiem znanych zespołów, między innymi Hesperion XXI (Jordi Savall), Orchestra Mozart (Claudio Abbado), Ensemble Baroque de Limoges (Christophe Coin), La Grande Ecurie et la Chambre du Roi (Jean-Claude Malgoire), Aurora (Enrico Gatti), Concerto Italiano (Rinaldo Alessandrini), Labyrinto (Paolo Pandolfo), The Rare Fruits Council (Manfred Kraemer), Café Zimmermann (Valetti/Frisch), Les Sacqueboutiers (J.P. Canihac), Ricercar Consort (P. Pierlot). W swojej karierze towarzyszył na scenie wielu artystom, między innymi Emmie Kirkby, Marii Cristinie Kiehr, Rolfowi Lislevandowi, Victorowi Torres. Eduardo Egüez nagrywał dla najważniejszych wytwórni płytowych wydających muzykę dawną, między innymi Astrée Naïve, Arcana, Glossa, Op 111, Alia Vox, Stradivarius, Symphonia, Alpha, Ambroisie, Naxos, Mirare,  Accent, Harmonia Mundi. Obok działalności artystycznej uczy gry na lutni i realizacji basso continuo w konserwatorium w Zurychu.

BILETY
Bilety na koncerty, w cenie 20 zł, dostępne są w sprzedaży od 15 października w następujących miejscach:
kasy Estrady Poznańskiej i Kina Muza oraz www.bilety24.pl - bilety na wszystkie koncerty
kasa CK Zamek - bilety na koncerty odbywające się w CK Zamek
kasa Teatru Wielkiego - bilety na koncerty odbywające się w Teatrze Wielkim